Skip to content

887 Fairview DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$285,100
Last Sale Date
Nov 13, 2008

Property Information

Block443.25
Lot17.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,043
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
53%
Improvement Value:$195,300
47%
Total Assessment$419,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521+5.2%
2024$7,149+3.7%
2023$6,896+0.4%
2022$6,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,100
DeedBook 14155, Page 1896

Property Sale

Sale
$90,990
DeedBook 4412, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1986