Skip to content

15 Chippewa RoadToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2020

Property Information

Block443.30
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,987
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
32%
Improvement Value:$265,100
68%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,049+5.2%
2024$6,701+3.5%
2023$6,473+0.4%
2022$6,444+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft1,987DeedBook 17256, Page 313Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$54,115
DeedBook 3543, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1976