Skip to content

29 Chippewa RoadToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block443.30
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,347
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
27%
Improvement Value:$327,500
73%
Total Assessment$449,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185+5.2%
2024$7,781-5.5%
2023$8,236+0.4%
2022$8,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,347DeedBook 18938, Page 1602Recorded3/8/2022

Property Sale

Sale
$369,900

From:

To:

Sq Ft2,409DeedBook 18077, Page 260Recorded9/29/2020

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4834, Page 287

Property Sale

Sale
$52,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975