Skip to content

31 Chippewa RoadToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 20, 1998

Property Information

Block443.30
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,669
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
30%
Improvement Value:$290,000
70%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+5.2%
2024$7,132+5.9%
2023$6,733+0.4%
2022$6,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5609, Page 724

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4102, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1975