Skip to content

968 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2005

Property Information

Block443.30
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,209
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
27%
Improvement Value:$335,500
73%
Total Assessment$459,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+5.2%
2024$7,954+7.3%
2023$7,415+0.4%
2022$7,382+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 12113, Page 519

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5404, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1987