Skip to content

608 Buenaventura CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Date
Jun 23, 2009

Property Information

Block443.30
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,829
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
29%
Improvement Value:$313,600
71%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,096+5.2%
2024$7,696+9.3%
2023$7,039+0.4%
2022$7,008+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14388, Page 233

Property Sale

Sale
$169,640
DeedBook 4594, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1987