Skip to content

620 Buenaventura CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block443.30
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,787
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
30%
Improvement Value:$295,500
70%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,639+5.2%
2024$7,262+9.4%
2023$6,638+0.4%
2022$6,609+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$333,900

From:

To:

Sq Ft1,787DeedBook 16465, Page 1621Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5167, Page 515

Property Sale

Sale
$171,490
DeedBook 4598, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1987