Skip to content

502 Shawnee DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block443.30
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,177
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
30%
Improvement Value:$297,300
70%
Total Assessment$425,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,745+5.2%
2024$7,362+15.5%
2023$6,373+0.4%
2022$6,345+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976