Skip to content

637 Buenaventura CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block443.30
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,787
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
29%
Improvement Value:$278,000
71%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+5.2%
2024$6,803+9.4%
2023$6,220+0.4%
2022$6,193+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,787DeedBook 18801, Page 233Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$177,590
DeedBook 4596, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1987