Skip to content

625 Buenaventura CourtToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$186,500
Last Sale Date
Jun 7, 2001

Property Information

Block443.30
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,787
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
26%
Improvement Value:$320,500
74%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+5.2%
2024$7,504+14.9%
2023$6,531+0.4%
2022$6,502+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 10433, Page 1534

Property Sale

Sale
$163,990
DeedBook 4593, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1987