Skip to content

518 Shawnee DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 2, 2005

Property Information

Block443.31
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,342
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
29%
Improvement Value:$294,200
71%
Total Assessment$416,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+5.2%
2024$7,204+2.5%
2023$7,027+0.4%
2022$6,996+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12991, Page 723

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5044, Page 948

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4899, Page 584

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4719, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1977