Skip to content

4 Apache DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block443.31
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,419
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
22%
Improvement Value:$435,800
78%
Total Assessment$558,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,176+7.6%
2024$9,458+2.7%
2023$9,211+3.9%
2022$8,869+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,419DeedBook 18156, Page 1287Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 11992, Page 933

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4333, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1974