Skip to content

18 Chippewa RoadToms River, NJ 08753

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jun 11, 2025

Property Information

Block443.31
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,093
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
29%
Improvement Value:$294,700
71%
Total Assessment$417,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+5.2%
2024$7,230+2.6%
2023$7,044+0.4%
2022$7,013+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,093DeedBook 20053, Page 1634Recorded6/27/2025

Property Sale

Sale
$512,000
Sq Ft2,093DeedBook 19005, Page 1896Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5683, Page 815

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5395, Page 278

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 3928, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1974