Skip to content

506 Shawnee DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block443.32
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,716
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
32%
Improvement Value:$270,100
68%
Total Assessment$397,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,981+5.4%
2024$6,624+3.7%
2023$6,388+0.4%
2022$6,360+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4619, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1977