Skip to content

770 Stepping Stone CourtToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$105,500
Last Sale Date
Jul 5, 1984

Property Information

Block443.33
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,192
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
29%
Improvement Value:$387,800
71%
Total Assessment$542,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,634+5.3%
2024$9,146+29.6%
2023$7,060+0.5%
2022$7,027+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 4219, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1984