Skip to content

766 Stepping Stone CourtToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block443.33
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,200
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
31%
Improvement Value:$358,500
69%
Total Assessment$522,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,515+5.2%
2024$9,044+13.2%
2023$7,988+0.4%
2022$7,953+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft2,200DeedBook 19865, Page 487Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 12497, Page 411

Property Sale

Sale
$119,700
DeedBook 4210, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1984