Skip to content

750 Stepping Stone CourtToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block443.33
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,292
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
32%
Improvement Value:$365,600
68%
Total Assessment$537,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,715+5.2%
2024$9,235+17.1%
2023$7,888+0.4%
2022$7,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,292DeedBook 15688, Page 1008Recorded11/18/2013

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4470, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1984