Skip to content

766 Heritage WayToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block443.33
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,602
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
30%
Improvement Value:$433,800
70%
Total Assessment$621,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,323+7.7%
2024$10,513+7.0%
2023$9,830+0.5%
2022$9,786+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$765,000
Sq Ft2,602DeedBook 19707, Page 1368Recorded6/12/2024

Property Sale

Sale
$154,395
DeedBook 4242, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1984