Skip to content

303 Lenape TrailToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$75,700
Last Sale Date
Jan 5, 1979

Property Information

Block443.33
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,373
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
26%
Improvement Value:$342,400
74%
Total Assessment$465,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+5.5%
2024$7,556-5.3%
2023$7,977+0.5%
2022$7,940+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$75,700
DeedBook 3788, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1978