Skip to content

529 Shawnee DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 7, 2013

Property Information

Block443.35
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,836
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
30%
Improvement Value:$287,500
70%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,493+5.2%
2024$7,123+4.7%
2023$6,801+3.8%
2022$6,552+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15560, Page 1116

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 11532, Page 486

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5331, Page 967

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5165, Page 887

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4247, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1977