Skip to content

89 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 16, 2019

Property Information

Block443.35
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,866
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
42%
Improvement Value:$267,400
58%
Total Assessment$459,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,373+5.2%
2024$7,959+19.0%
2023$6,688+0.4%
2022$6,659+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,866DeedBook 17367, Page 1898Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$154,940
DeedBook 4524, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1987