Skip to content

117 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Oct 27, 2018

Property Information

Block443.35
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,057
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
27%
Improvement Value:$299,900
73%
Total Assessment$408,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+5.2%
2024$7,078+4.0%
2023$6,804+0.4%
2022$6,774+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft2,057DeedBook 17294, Page 1080Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12925, Page 1841

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 4439, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1983