Skip to content

119 Oak Glen RoadToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2012

Property Information

Block443.35
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,715
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
29%
Improvement Value:$270,200
71%
Total Assessment$379,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,905+5.2%
2024$6,564+9.9%
2023$5,974+0.4%
2022$5,948+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 4703, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1982