Skip to content

610 Haifa CourtToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block443.35
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,715
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
28%
Improvement Value:$295,400
72%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,187+5.4%
2024$6,819+21.6%
2023$5,609+0.4%
2022$5,584+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 17997, Page 1324Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 16411, Page 404Recorded6/6/2016

Property Sale

Sale
$311,000
DeedBook 12248, Page 1080

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 11744, Page 1160

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5180, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1984