Skip to content

604 Haifa CourtToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 12, 1989

Property Information

Block443.35
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,715
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
30%
Improvement Value:$251,000
70%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,287+5.4%
2024$5,964+11.8%
2023$5,336+0.5%
2022$5,312+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4807, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1983