Skip to content

888 Molde CourtToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$131,200
Last Sale Date
Aug 7, 1992

Property Information

Block443.35
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,520
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
23%
Improvement Value:$371,400
77%
Total Assessment$485,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,839+5.2%
2024$8,402+4.0%
2023$8,079+0.4%
2022$8,043+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$131,200
DeedBook 5000, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1992