Skip to content

872 Molde CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 23, 2006

Property Information

Block443.35
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,461
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
29%
Improvement Value:$346,800
71%
Total Assessment$488,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,901+5.2%
2024$8,461+6.9%
2023$7,916+0.4%
2022$7,881+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 13229, Page 1394

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5342, Page 369

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 4875, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1990