Skip to content

907 Molde CourtToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Date
Apr 27, 2015

Property Information

Block443.35
Lot88
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,904
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
24%
Improvement Value:$408,700
76%
Total Assessment$537,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,792+5.2%
2024$9,308+0.5%
2023$9,258+0.4%
2022$9,218+4.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 16067, Page 1618Recorded4/30/2015

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11711, Page 557

Property Sale

Sale
$126,025
DeedBook 4981, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1992