Skip to content

576 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$113,788
Last Sale Date
Jan 31, 1985

Property Information

Block443.35
Lot94
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,192
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
29%
Improvement Value:$299,500
71%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,712+5.2%
2024$7,331+5.2%
2023$6,966+0.4%
2022$6,936+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$113,788
DeedBook 4277, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1985