Skip to content

309 Glen Oak DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block443.36
Lot148.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1B2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,388
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
29%
Improvement Value:$354,300
71%
Total Assessment$500,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,110-5.6%
2024$9,649+188.3%
2011$3,347-27.0%
2010$4,587+7.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,388DeedBook 19367, Page 1917Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13806, Page 312

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 13298, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1950