Skip to content

323 Glen Oak DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block443.36
Lot156
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1B1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,932
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
34%
Improvement Value:$307,800
66%
Total Assessment$469,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,555+5.2%
2024$8,132+103.4%
2023$3,998+0.4%
2022$3,980+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 16724, Page 717Recorded5/1/2017

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 4393, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1966