Skip to content

820 St Joseph PlaceToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block443.36
Lot42.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,036
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
28%
Improvement Value:$514,900
72%
Total Assessment$712,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,982+5.2%
2024$12,340-0.2%
2023$12,367+0.4%
2022$12,313+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000
Sq Ft3,036DeedBook 19441, Page 87Recorded7/25/2023

Property Sale

Sale
$364,900
DeedBook 11494, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$33,750
DeedBook 10247, Page 471