Skip to content

819 St Joseph PlaceToms River, NJ 08753

Built 2001
Other Exempt

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 30, 2001

Property Information

Block443.36
Lot42.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,966
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
26%
Improvement Value:$581,200
74%
Total Assessment$785,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$11,906+2.7%
2018$11,595+3.9%
2017$11,156+5.0%
2016$10,620+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 10591, Page 1498

Property Built

Built

Year Built: 2001