Skip to content

5 North Tunesbrook DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 20, 2018

Property Information

Block443.36
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,764
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
36%
Improvement Value:$222,900
64%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,335+5.2%
2024$6,022+3.9%
2023$5,797+0.4%
2022$5,771+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 17316, Page 353Recorded11/30/2018

Property Sale

Sale
$47,700
DeedBook 3608, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1974