Skip to content

869 Goose Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block443.37
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage4,512
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
19%
Improvement Value:$705,400
81%
Total Assessment$867,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,795+5.2%
2024$15,015+11.4%
2023$13,477+0.4%
2022$13,418+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft4,512DeedBook 16991, Page 363Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft4,512DeedBook 16214, Page 1927Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 13997, Page 1150

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5356, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1996