Skip to content

888 Derry DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Date
May 7, 1987

Property Information

Block443.37
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,655
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
25%
Improvement Value:$372,700
75%
Total Assessment$496,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,045+5.2%
2024$8,598+0.1%
2023$8,590+0.4%
2022$8,552+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4566, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1987