Skip to content

41 Redwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Jul 27, 2010

Property Information

Block443.37
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,789
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
32%
Improvement Value:$290,300
68%
Total Assessment$425,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,745+5.2%
2024$7,362+17.2%
2023$6,283+0.4%
2022$6,255+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 14677, Page 507

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4995, Page 857

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 4754, Page 947

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 3984, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1977