Skip to content

29 Redwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 23, 2000

Property Information

Block443.38
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,800
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
32%
Improvement Value:$290,500
68%
Total Assessment$424,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,730+5.2%
2024$7,348+16.1%
2023$6,330+0.4%
2022$6,302+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 10184, Page 643

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5176, Page 602

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 4558, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1977