Skip to content

22 North Tunesbrook DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$374,900
Last Sale Date
Jul 13, 2017

Property Information

Block443.38
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,536
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
27%
Improvement Value:$335,400
73%
Total Assessment$459,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+11.2%
2024$7,525+3.7%
2023$7,254+0.4%
2022$7,223+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$374,900

From:

To:

Sq Ft2,536DeedBook 16808, Page 1896Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14343, Page 375

Property Sale

Sale
$53,990
DeedBook 3539, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1976