Skip to content

20 North Tunesbrook DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block443.38
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,837
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
23%
Improvement Value:$430,200
77%
Total Assessment$559,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,933+2.6%
2024$9,680+13.7%
2023$8,514+0.4%
2022$8,477+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,837DeedBook 18465, Page 1193Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12442, Page 734

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5193, Page 413

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 3534, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1976