Skip to content

16 Redwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Aug 9, 1982

Property Information

Block443.39
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,378
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
28%
Improvement Value:$325,700
72%
Total Assessment$450,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,207+5.2%
2024$7,802+7.2%
2023$7,277+0.4%
2022$7,245+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4074, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1979