Skip to content

213 Woodberry DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block443.40
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,548
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
28%
Improvement Value:$319,100
72%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,051+5.2%
2024$7,653+3.7%
2023$7,377+0.4%
2022$7,345+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5634, Page 476

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 5023, Page 586

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4591, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1980