Skip to content

309 Glendale DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
May 1, 1996

Property Information

Block443.41
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,774
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
36%
Improvement Value:$234,600
64%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712+5.2%
2024$6,380+0.9%
2023$6,323+0.4%
2022$6,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5390, Page 505

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4695, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1979