Skip to content

214 Woodberry DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block443.41
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,536
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
26%
Improvement Value:$344,700
74%
Total Assessment$468,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,535+5.2%
2024$8,113+5.0%
2023$7,730+0.4%
2022$7,696+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5676, Page 322

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3875, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1979