Skip to content

208 Woodberry DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Mar 29, 1990

Property Information

Block443.41
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,936
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
31%
Improvement Value:$273,700
69%
Total Assessment$396,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,224+5.2%
2024$6,867+5.1%
2023$6,536+0.4%
2022$6,507+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4825, Page 49

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4227, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1983