Skip to content

304 Glendale DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 26, 1990

Property Information

Block443.42
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,791
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
29%
Improvement Value:$307,800
71%
Total Assessment$433,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,900+5.2%
2024$7,509+18.7%
2023$6,328+0.4%
2022$6,300+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4877, Page 603

Property Sale

Sale
$65,590
DeedBook 3862, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1979