Skip to content

1022 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block443.43
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,404
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
32%
Improvement Value:$296,700
68%
Total Assessment$434,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,916+5.2%
2024$7,525-5.3%
2023$7,946+0.4%
2022$7,911+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,404DeedBook 17582, Page 1953Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 11794, Page 1436

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4665, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1976