Skip to content

1024 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block443.43
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,535
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
28%
Improvement Value:$349,900
72%
Total Assessment$483,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,812+5.2%
2024$8,376+2.4%
2023$8,176+0.4%
2022$8,140+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 14132, Page 792

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4914, Page 433

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4313, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1980