Skip to content

1034 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2025

Property Information

Block443.43
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,481
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
28%
Improvement Value:$347,500
72%
Total Assessment$479,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,732+5.2%
2024$8,300+12.0%
2023$7,412+0.4%
2022$7,380+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5205, Page 991

Property Sale

Sale
$129,074
DeedBook 4119, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1982