Skip to content

1042 Sheila DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block443.43
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4802

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,640
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
26%
Improvement Value:$360,000
74%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+5.2%
2024$8,430+1.0%
2023$8,347+0.4%
2022$8,310+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,850

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 17010, Page 1535Recorded1/29/2018

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 5023, Page 425

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4184, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1983